Sonja Marinković, Zrenjanin
Današnja Osnovna škola „Sonja Marinković” u Zrenjaninu započela je svoj život u zgradi koja je podignuta krajem prošlog veka. Naime, daleke 1903. godine učiteljica Karolin Mesinger je osnovala privatnu žensku školu internatskog tipa za potrebe nastave i vaspitanja. Nastava se izvodila na mađarskom, nemačkom i francuskom jeziku, tako da je naša škola kompetentna da govori o multikulturalizmu i toleranciji jer je ona bila i ostala višejezična više od sto godina.
Godine 1903. je osnovana Osnovna i Građanska škola, 1904. se stiču uslovi za otvaranje Više ženske škole uz odobrenje Ministarstva prosvete i vera, a koju godinu kasnije 1909. se otvara Trgovačka akademija. 1904. je podignuta glavna spratna zgrada u kojoj su smeštene učionice i kabineti, a sagrađena su i odvojeni paviljoni, jedan sa fiskulturnom salom, koja je bila prva i jedina u Vojvodini, a druga sa moderno opremljenim spavaćim sobama i kupatilima.
Objekat je retkost za ta vremena jer su, osim smeštaja, ishrane i obrazovanju okviru škole postojale i mogućnosti za fizičko vaspitanje. Karolin Mesinger, osnivač škole, pedagog naprednih pedagoških ideja, imala je sem diplome francuskog i nemačkog jezika i diplomu za fizičko vaspitanje i time je stekla zvanje i prvog nastavnika fizičkog vaspitanja na ovim prostorima. Svom radu iz te oblasti ona je pridavala veliki značaj i u školi su, pored zatvorene sale za fizičko vaspitanje, postojali i teniski teren, a zimi teren za umetničko klizanje.
Ta privatna građanska škola radila je do okupacije 1941. Na kratko između 1944 – 1945. prestaje da bude obrazovna ustanova jer se u njoj nalazi Crvena armija za opravku avionskih motora. Kada je Crvena armija napustila zgradu, u njoj je obrazovana gimnazija sa mađarskim nastavnim jezikom i posedovala je tu zgradu do 1955. 1.septembra 1955. Osnovna škola „Sonja Marinković“ počinje sa radom u objektu koji ima dugu i bogatu prosvetarsku tradiciju.
Škola je tada bila jedna od šest osnovnih škola u gradu, imala je 15 učionica i 32 odeljenja sa 1087 učenika. Poseban podsticaj kvalitetnijem radu škole bilo je njeno proglašavanje oglednom osnovnom školom, takvih škola u Republici bilo je svega 25. Nakon četiri godine smanjen je broj oglednih škola na četiri, među te četiri ogledne osnovne škole bila je i “Sonja Marinković”.
Škola danas ima 25 odeljenja i dva boravka, dvojezična je, nastava se izvodi na srpskom i mađarskom nastavnom jeziku. U svom sastavu ima dva izdvojena odeljenja, radnu jedinicu u Lukinom Selu i Mihajlovu. U radnoj jedinici Mihajlovo nastava je na mađarskom jeziku, u Lukinom Selu na srpskom i mađarskom nastavnom jeziku.
U proteklom razdoblju škola se zalagala da održi korak sa vremenom i događajima koji su ga pratili. Naročito se vodilo računa o unapređivanju nastave i uvođenju savremenih nastavnih tehnologija. Već 1984/1985. ova škola je imala informatički kabinet i time među prvima stvorila uslove za širenje informatičkih znanja. Od tada, pa sve do danas, stalnom nabavkom novih aparata proširuje se mogućnost bržih napredovanja učenika u oblasti informatike. Sem toga, postojeći aparati omogućuju da se celokupno finansijsko poslovanje škole i rad školske biblioteke vodi putem kompjuterskih programa.